November 14, 2004

Toilet Paper Math


Shopping today, I came across the following math problem: Two toilet paper packages were "on sale":

  • 24 rolls for 6.54. Each roll contains 199 sheets
  • 12 Rolls for $8.59. Each roll contains 1000 sheets.
Which is the better deal? :) Which one had much larger floor space and inventory?

Posted by James Zellmer at November 14, 2004 1:07 PM | Subscribe to this site via RSS:
Posted to Culture